Методическое объединение 1

Методичні рекомендації

для учителів фізики щодо підготовки учнів

до зовнішнього незалежного оцінювання у 2012 році

Особливістю фізики як шкільного навчального предмета є його спрямованість на застосування знань, вмінь та навичок у сучасному житті. Результатом навчання із шкільного курсу фізики має бути не тільки сума знань з предмета, а й достатньо сформований рівень компетентності учня за умов сучасного світу техніки і інформаційних технологій. Тому складовими навчальних досягнень учнів є не лише рівні володіння навчальною інформацією та її відтворення, але і вміння та навички знаходити потрібну інформацію, аналізувати її та застосовувати у стандартних і нестандартних ситуаціях у межах програмних вимог до результатів навчання.

На зовнішньому незалежному оцінювані перевірці підлягають такі вміння учня:

встановлювати зв'язок між явищами навколишнього світу на основі

знання законів фізики та фундаментальних фізичних експериментів;

застосовувати основні закони, правила, поняття та принципи, що вивчаються в курсі фізики середньої загальноосвітньої школи;

вивчати загальні риси і суттєві відмінності змісту фізичних явищ та процесів, межі застосування фізичних законів;

використовувати теоретичні знання для розв'язування задач різного типу (якісних, розрахункових, графічних, експериментальних, комбінованих тощо);

складати план практичних дій щодо виконання експерименту, користуватися вимірювальними приладами, обладнанням, обробляти результати дослідження, робити висновки щодо отриманих результатів;

пояснювати принцип дії простих пристроїв, механізмів і вимірювальних приладів з фізичної точки зору;

аналізувати графіки залежностей між фізичними величинами, робити висновки;

правильно визначати та використовувати одиниці фізичних величин.

Для успішного проходження випускників ЗНО вчителям під час їх підготовки необхідно звертати увагу на наступні моменти.

З випускниками організовувати роботу по ознайомленню з тестами різної форми, проводити пробні тестування. Але даний вид роботи потрібно впроваджувати з середньої школи, приділяти більше уваги самостійній роботі. Для цього необхідні різнопланові дидактичні матеріали. На сьогоднішній день пропонується багато зошитів для самостійних і контрольних робіт із вправами подібними до ЗНО. Потрібно використовувати їх під час проведення самостійних робіт, лабораторних занять, контрольних робіт.

Бажано у 11 класі проводити контрольні роботи у формі тестів, але вчителів ніхто не вчив методиці їх складання. Тому, вчителі повинні користуватись розробленими тестами або, якщо мають навики по складанню тестів, розробляти їх самостійно.

Проаналізувавши основні види недоліків, пропоную до виконання певні рекомендації.

^ Для вчителів:

Чітко знати і реалізувати в процесі підготовки програмовий матеріал з фізики, що виноситься на ЗНО.

Вміти правильно оцінювати кожне тестове завдання, відповідно до об’єму його виконання.

Використовувати тестові завдання на контрольних роботах з фізики, особливо в 11 класі.

^ Для учнів:

Оскільки під час тестування заборонено користуватись калькуляторами, таблицями, довідниками, тому учням потрібно звернути увагу на культуру обчислень, раціонального рахування та перетворення фізичних величин.

Крім цього:

необхідно вчитись «спіральному» принципу виконання завдань;

дотримуватись чіткості і правильності у побудові рисунків і читанні графіків до задач;

уважно читати завдання, щоб правильно записати відповідь;

звернути увагу на одиниці вимірювання фізичних величин;

взагалі більш відповідально відноситись до вивчення фізики в школі.

Вчителям і учням під час підготовки до тестування з фізики рекомендується використовувати підручники і збірники задач, що мають гриф «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України».